مرکز آموزش تهران هاست

حرفه ای تر شوید

IPv6 چیست ؟

IPv6

در این دانشنامه که توسط مرکز آموزش تهران هاست تهیه شده است به توضیح مختصر پیرامون واژه های IP و IPv6 پرداخته شده است.

IP مخفف کلمات Internet Protocol به معنی “پروتکل اینترنت” می باشد.
IP یا همان آدرس آی پی چه کاربردی دارد؟   –راهکاری برای تبادل اطلاعات در دنیای اینترنت.
در واقع به هر دستگاهی که در شبکه جهانی اینترنت حضور پیدا می کند یک شناسه با عنوان آدرس آی پی اختصاص داده می شود و از این راه مسیریاب ها تشخیص می دهند که کدام بسته باید به کدام کاربر در اینترنت برسد.
توجه داشته باشید که در هربار وصل شدن به اینترنت آی پی شما تغییر می کند و همیشه آی پی شما ثابت نمی باشد.
در واقع همانطور که هیچ دو نفری را نمی توانید پیدا کنید که شماره ملی آنها در کشورمان یکی باشد، هیچ دو نفری را در فضای اینترنت نمی توانید پیدا کنید که (در شرایط عادی) آدرس آی پی آنها یکی باشد.
حتما از خود می پرسید اگر مثال بالا صحیح است پس چرا در کافی نت ها یک نفر به عنوان مدیر به اینترنت وصل می شود اما همزمان تعدادی دیگر از اینترنت با همان آدرس آی پی استفاده می کنند، در شبکه های LAN بحث کاملا فرق می کند و از اشتراک گذاری اینترنت استفاده می شود و در واقع یک نفر به عنوان مدیر،اینترنت را به بین کلاینت ها یا همان کاربران به اشتراک می گذارد.
برای درک بیشتر موضوع مثال پست را برایتان مطرح می کنم، یک بسته پستی چگونه به دست صاحبش می رسد؟
-پاسخ بسیار ساده است؛ با استفاده از کد پستی و آدرس دقیق محل سکونت بسته به فرد مورد می رسد.
در اینترنت هم؛ به همین صورت است و داده ها بر اساس همین آدرس آی پی به دست کاربرانشان می رسند.
آدرس آی پی یک عدد 32بیتی به صورت زیر است:

W.X.Y.Z

که هرکدام ، از یک عدد  1 تا 3 رقمی تشکیل شده اند به عنوان مثال :  192.168.1.1
بحث آی پی بسیار گسترده می باشد  و اما به جهت تکمیل توضیح IP تا به اینجای کار کفایت می کند.
با استفاده از آدرس آی پی در واقع می توان هر عملی انجام داد، از روی همین آدرس آی پی می توان به ISP فرد مورد نظر و یا کشور/شهر محل سکونت وی پی برد و خیلی از موارد دیگر.
تا به اینجای کار شما با IPv4 آشنا شده اید اگرچه تمامی این تعاریف متعلق به آی پی می باشد و تعلق به نسخه خاصی از IP ندارد.
گذشت آن زمانی که شاید تنها رایانه های شخصی در اینترنت حضور داشتند، امروزه با پدید آمدن اینترنت گوشی های تلفن همراه، تبلت ها و بسیاری از وسایلی که قابلیت اتصال به اینرنت را دارند؛ تعداد بیشتر از 4 میلیارد آدرس آی پی مورد نیاز می باشد و این نیازمند یک راهکار فراگیر و عملی می باشد تا تعداد آی پی های مورد نیاز تامین شوند.
در نتیجه در چند سالی است که بحث IPv6 در اینترنت مطرح است، منظور از V همان Version(نسخه) می باشد و عدد 6 هم نسخه آن است که نسخه قبلی آن 4 و نسخه جدید آی پی نسخه 6 می باشد.
علاوه بر تغییرات در IPv6 اساسا هدف از ارائه آن ارائه تعداد مورد نیاز IP است و این نسخه از آی پی از 32 بیتی به 128بیتی ارتقا یافته است و این یعنی 2 به توان 128 عدد دستگاه را می توان آدرس دهی کرد و تا سال های بسیاری می توان از بابت به اتمام رسیدن IP خیالمان راحت باشد. با توجه به اینکه روز به روز بر تعداد دستگاه هایی که قابلیت ورود به به دنیای اینترنت را دارند افزوده می شود.
البته اگرچه متاسفانه هنوز بسیاری از روترها تنظیمات خود را با IPv6 یکسان نکرده اند که باگذشت زمان این مسئله حل خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.