مرکز آموزش تهران هاست

حرفه ای تر شوید

بر اساس قوانین و مقرارت سایت ایرنیک ثبت دامنه های مرتبه سوم که به دامنه هایی مانند co.ir ، ac.ir و … اطلاق می گردد برای عموم آزاد نیست که برخی از شرایط ثبت دامنه co.ir به شرح زیر است

اشخاص زیر می‌توانند درخواست ثبت دامنه مرتبه سوم “.co.ir” نمایند:

 1. تمام شرکت‌هایی که طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده‌اند.
 2. تمام دارندگان نشان های تجاری(Trademarks) ثبت شده در کشور ایران یا سایر کشورها.
 3. تمام شرکت‌هایی که در کشورهای دیگر به ثبت رسیده‌اند.
 4. تمام نمایندگان انحصاری (Exclusive Agent)، شرکت‌هایی که در کشورهای دیگر به ثبت رسیده‌اند.

از متن فوق که برگرفته از خود سایت nic.ir می باشد می توان نتیجه گرفت که در صورتی که شما قادر به ارائه ی مدارک لازم (مانند روزنامه رسمی شرکت، مدارک ثبت شرکت و …) باشید قادر به ثبت دامنه .co.ir خواهید بود.

حال اگر شرایط فوق را دارا می باشید باید توجه داشته باشید که انتخاب نام دامنه هم تابع شرایط و قوانینی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 1. نام دامنه می تواند دقیقا مطابق با نامی که در روزنامه رسمی درج شده است باشد. مثلا اگر نام شرکت “میزبان داده پرداز” می باشد می توانید این نام دامنه را انتخاب کنید mizbandadehpardaz.co.ir
 2. نام دامنه می تواند مخفف عبارت نام شرکت یا برند شما باشد. برای مثال اگر نام شرکت شما “میزبان داده پرداز” است می توانید دامنه ی mdp.co.ir را ثبت کنید اما اگر نام شرکت شما دو کلمه ای است از آنجا که امکان ثبت دامنه ی کمتر از سه حرف وجود ندارد می توانید به صورت یک خط فاصله در وسط یا استفاده از یکی از کلمات به صورت مخفف و دیگری به صورت کامل استفاده کنید برای مثال اگر نام شرکت شما “میزبان داده” است می توانید یکی از دامنه های m-d.co.ir یا mizband.co.ir و یا mdadeh.co.ir را ثبت کنید. (امکان اضافه کردن مصوت مانند e,a,o,u و … در بین نام مخفف وجود ندارد)
 3. اگر نام شرکت شما طولانی است می توانید بخشی از نام دامنه را مخفف و بخشی را به صورت عبارت انتخاب کنید.
 4. اگر حرف اول از واژه‌های موجود در یک نام ثبتی یکی از حروف زیر باشد، برای ساخت مخفف صحیح از این الگو پیروی کنید: ف f, ph — چ ch — ش sh — ق q, gh — ژ j, zh — خ x, kh
 5. در مواردی که نشان تجاری تنها از حروف، اعداد یا خط تیره تشکیل شده باشد، نام دامنه قابل ثبت، عین علامت تجاری خواهد بود.
 6. اگر نشان تجاری شامل عناصر غیرحرفی یا غیر عددی شامل طرح، لوگو و غیره باشد، تنها عناصر حرفی یا عددی موجود در آن را می‌توان به‌ترتیب برای ثبت به عنوان نام دامین درخواست نمود، به شرط آنکه قسمت حروفی علامت، طبق گواهی اداره ثبت کلمه عام نباشد.
 7. نام دامنه می‌تواند ترکیبی از نشان تجاری به همراه نام کالایی که علامت برای آن ثبت شده است باشد. برای مثال دارنده نشان تجاری “parseh” که علامت خود را جهت استفاده بر روی کالایی نظیر ابزارالات به ثبت رسانده می‌تواند دامنه “abzarparseh.co.ir” را درخواست کند.
 8. اگر نشان تجاری جزء نام‌های دامنه محدود باشد، متقاضی باید نام کالا یا برخی از کالاها یا طبقه‌ای که نشان در آن طبقه به ثبت رسیده را در درخواست قید نماید. به عنوان مثال دارنده علامت تجاری «تهران» که علامت وی در طبقه پنجم از طبقه بندی علایم شامل مواد دارویی به ثبت رسیده، می‌تواند درخواست ثبت دامنه “mavadedarooyietehran.co.ir” را نماید.
 9. نمایندگان انحصاری باید نام دامنه خود را عیناً مطابق با نام شرکت مبدأ، قید شده در مدارک مثبت درخواست نمایند.
 10. هر شرکت یا نام تجاری با ارائه ی مدارک خود تنها قادر به ثبت یک دامنه با پسوند co.ir می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت شرکت ها

 1. کپی روزنامه رسمی حاوی آگهی تاسیس شرکت; به استناد ماده 195 قانون تجارت (مقررات راجع به ثبت شرکتها و نشر شرکتنامه ها) و قانون ثبت شرکتها http://dastour.ir/Print/?lid=16393 و http://dastour.ir/Print/?lid=14167 کلیه شرکتها بایستی در سازمان اسناد و املاک کشور (اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری) به ثبت برسند؛
 2. کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت حاوی تغییرات مربوط به صاحبان امضا؛
 3. کپی روزنامه مربوط به تغییر نام شرکت (در صورت تغییر در نام شرکت)
 4. کپی روزنامه مربوط به نشانی‌ آخرین اقامتگاه قانونی‌ همراه با کد پستی ده رقمی‌; به استناد آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی مصوب سال 1387 هیات وزیران ، کلیه دستگاه های اجرایی موظفند، پایگاه اطلاعات خود را به نحوی سامان دهند که هر شخص حقوقی با شناسه ملی و کدپستی نشانی آخرین دفتر مرکزی (اقامتگاه قانونی)، در سیستم اختصاصی مربوط شناخته شود.

مدارک مورد نیاز جهت علام تجاری

 1. کپی گواهی ثبت علامت تجاری در ایران یا نسخه‌ای قابل استعلام از گواهی ثبت علامت در سایر کشورهاکه شامل موارد زیر باشد:
  الف) علامت تجاری؛ب) دارنده علامت؛ج) شماره و تاریخ ثبت علامت؛د) نام کالا، طبقه یا طبقات کالا که علامت در آن به ثبت رسیده؛ وه) اداره و کشور ثبت‌کننده علامت.
 2. کپی کارت ملی (برای اشخاص حقیقی) یا کپی روزنامه رسمی حاوی آگهی تاسیس شرکت و تعیین صاحبان امضا دارای شناسه ملی(برای اشخاص حقوقی)؛
 3. ترجمه مدارک چنانچه به زبان دیگری غیر از فارسی باشد.
 4. چنانچه نام دامنه مورد نظر مربوط به یک علامت یا شرکت خارجی بوده و متقاضی در داخل کشور باشد، ارسال مدرک نمایندگی انحصاری از آن شرکت یا مجوز استفاده انحصاری از علامت یا تاییدیه درخواست ثبت دامنه از مالک علامت یا شرکت خارجی به همراه مدارک مالک علامت یا شرکت الزامی است.

در صورتی که شرایط فوق را دارا هستید می توانید از طریق سایت nic.ir دامنه ی خود را ثبت کرده و پس از آن منتظر درخواست مدارک از جانب سایت نیک بمانید.

پس از ارسال مدارک و صحت مدارک ارسال دامنه شما به ثبت خواهد رسید.

منبع: nic.ir

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.